La Liga ile Microsoft’un Dijital İşbirliği

NBA, NFL ve MLB liglerinde yaygın şekilde kullanılan giyilebilir teknolojiler, top içine yerleştirilen takip/hız testi çipler, sanal gerçeklik, saha kenarlarında bulunan çizgi sensörleri ve son olarak futbolda gördüğümüz video hakem sistemi ile yeni teknolojilerin spor deneyimlerimizi değiştirdiğine tanık oluyoruz.

İspanya Futbol Ligi La Liga da takipçileriyle proaktif iletişim kurmak ve küresel boyutta ligin sınırlarını genişletmek için teknoloji devi Microsoft ile işbirliğine gitti. Geçtiğimiz aylarda Microsoft ile 1 yıllık sponsorluk anlaşması yapan La Liga, teknoloji şirketinin sağladığı Azure ve Power BI araçlarıyla sayıları sosyal medyada 1.7 milyardan fazla bulunan spor kitlesine ulaşmayı planlıyor.

”Günümüzde taraftar davranışları hızlı bir şekilde değişiyor ve bizim de onlarla birlikte değişmemiz gerekiyor.” diyen La Liga Teknoloji Direktörü Silvestre Jos, bugünün futbol taraftarlarına daha iyi hizmet verebilmek için yapay zeka ve veri görüntüleme gibi teknolojik yenilikleri kullandıklarını belirtiyor. Örneğin, kişiselleştirilmiş algoritmalarla bir taraftarın bulunduğu konuma ve ilgisine göre ne tür bir bilgiye ulaşmak istediği o taraftara iletiliyor. Bu şekilde ligin taraftar deneyimini tüm dünyaya yaymak ve sadece maç günü değil taraftarlarla 7/24 iletişimde olmayı amaçlıyor.

Power BI, veriler ile La Liga’nın en çok konuşulan oyuncularını listeliyor ve lig ile en çok etkileşime giren ülkeleri gösteriyor. Teknolojiyi dijital varlıklarıyla birlikte daha fazla etkileşime girerek kullanmak isteyen La Liga aynı zamanda akıllı telefon oyunları ya da fantezi futbol ligleri gibi yeni fikirler üretmek istiyor.

”Teknoloji de bir yere kadar”

La Liga, her yıl dünyada yaklaşık 1000 spor karşılaşmasını organize ediyor ve yayınlarıyla her hafta 1.2 milyar izleyiciye ulaşabiliyor. Bu rakamları daha verimli hale getirmek amacıyla New York’ta ofis açan lig yönetimi, Real Madrid’in efsanevi sporcusu ve New York Cosmos takımında jübilesini yapan Raul Gonzalez’i Amerika Ülke Sorumlusu olarak göreve getirdi. Raul, Amerika’da İspanyol kulüplerinin çok fazla taraftarı olduğunu ve onlara ulaşmak için Microsoft araçlarını kullandıklarını ifade ediyor.

Raul, teknolojinin spora olan katkılarının yadsınamaz olduğunu, video hakem sistemi ya da antrenörlere oyuncularının performanslarını kapsamlı şekilde izleyebilmesine olanak veren yeni fikirleri destekliyor. Ancak diğer taraftan teknoloji kullanımının belli bir yere kadar fayda sağladığı, en önemli niteliklerin oyuncunun yeteneği, zekası ve motivasyonu olduğunu belirtiyor.

Microsoft, 2014 yılında benzer bir sponsorluk anlaşmasını Türkiye’de Galatasaray, İspanya’da Real Madrid ile yapmıştı. Şuanda Amerika’da Seattle Sounders ve Seattle Reign futbol kulüpleri ile sponsorlukları bulunan Microsoft, ayrıca futbol kramponları için biyometrik sensörler üreten Sensoria ile de ortaklık yürütüyor. Aynı zamanda 2013 yılında NFL ile 400 milyon dolar değerinde 5 yıllık sponsorluk anlaşması imzalayan Microsoft, koçlar ve oyuncuların maç sırasında Microsoft Surface tabletleriyle saha kenarından karşılaşmaları geniş açıdan izleyip, oyunları hakkında detaylı analiz yapabilmelerine imkan veriyor.

Kaynak

I cover media, marketing and sponsorship news within the sports industry. This not only includes writing feature pieces with insights but also share breaking news in the sports marketing world.