Nike Yeni NBA Formalarını Tanıttı

NBA, ligin 2006 yılından bu sezon sonuna kadar resmi forma ve giyim sponsoru Adidas ile olan uzun birlikteliğinin sona erdiğini 2015 yılında duyurmuş ve Nike ile 8 yıllık yeni bir sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak anlaşma ile toplam 1 milyar doları kasasına koyacak olan NBA, böylece Adidas’tan gelen kazancını %235 arttırmış oldu.

Yeni anlaşmayla birlikte maç sırasında oyuncuları kol, yaka ve yan dikişlerinin olduğu kısımlardan rahatsız eden formalarda iyileştirmeye gidildi. Ayrıca formaların arka omuz bölgeleri yeniden dizayn edildi. Forma ve şortların alt etek bölümleri de oyuncuların rahat hareket edebilmeleri için değiştirildi. Nike bunların yanında yeni maç koleksiyonuna tayt ve çorap da dahil edecek.

”Kaliteli bir formanın mental olarak hissettirdiği rahatlık paha biçilemez,” diyen Cleveland Cavaliers oyuncusu Kyrie Irving, ”Gerçek olan şu ki Nike yeni formalarını bizlerden gelen geri dönüşleri dikkate alarak üretti. Bu yüzden formalar, özellikle hissiyatı ve vücuda uyumu konusunda, beni heyecanlandırıyor.”

Önümüzdeki sezonla birlikte ligin ev sahibi ve deplasman forma kuralı da değişiyor. Bundan sonra ev sahibi takımlar istedikleri formalarını giyebilecek ve deplasman takımı renk uyumuna dikkat ederek kendi formasını seçebilecek.

Takımların her biri maçlarda kullanacağı 4 formaya sahip olacak ve ev sahibi formasının yerini artık ”Home Jersey” yerine “Association Edition” deplasman takımının formasını ise ”Road Jersey” yerine ”Icon Edition” isimleri alacak. Aynı zamanda Nike’nin marka logosu NBA tarihinde ilk defa formaların ön kısmında yer alacak.

Kaynak

I cover media, marketing and sponsorship news within the sports industry. This not only includes writing feature pieces with insights but also share breaking news in the sports marketing world.