İstatistikler Hala Mini Etek Gibi Midir?

Amerikan beyzbol takımı Oakland Athletics Genel Müdürü Billy Bean, 2002 yılında Sabermetrik (detaylı hesaplamalar yoluyla, sporcuların galibiyetteki bireysel paylarını bulmayı amaçlayan bir istatistiksel analiz yöntemi) ile oynadığı süreye kıyasla maçlarda ve antremanlarda önemli katkıları olan ama kendi takımlarının vasat oyuncularını transfer etti. Sezon sonuna gelindiğinde kısıtlı bütçesine rağmen bir sezonda en fazla galibiyet alma rekorunu kırarak Amerikan beyzbol tarihine geçti. Böylece spor analitiğinin öneminin diğer spor takımları tarafından da fark edilmesine ve kullanılmasına öncü oldu. Daha sonrasında NBA üçlük yarışmalarından bildiğimiz Moneyball ismiyle kitaba ve filme uyarlandı.

Büyük verinin önemini spor özelinde daha iyi anlamak için dikkate almamız gereken iki ana konu var.

İlki, veri ve analitik tekniklerinin spor mülkiyetlerinin karar verme süreçlerine katkısı. Analitik şirketi SAS’nin Satış Müdürü Jim Tobin, spor takımlarının veri odaklı karar vermelerinin en iyi örneklerinden birinin, Amerikan beyzbol takımı New York Mets’in haftasonu takvimini değiştirmesi olduğunu söylüyor.

”Kulüp, yıllarca stadyuma gelen taraftarlarının öğlen 1’de oynanan maçlara gelmek istediğini düşünüyordu. Dijital ortamlarda yapılan veri araştırması ve analizinin ardından ise taraftarların aslında haftasonları öğlen oynanan maçlar yerine akşam oynanan maçlara gitmek istediklerini keşfettiler. Böylece kulüp pazarlama stratejilerini bu yönde değiştirdi.”

Spor izleyicileri, farklı mecralardan artık sporla ilgili her türlü bilgiye en kısa sürede ulaşabildikleri için daha bilinçliler. Özellikle maç biletlerini ya da ticari ürünleri en iyi koşullarda nereden, ne kadara ve kimden alabileceklerini biliyorlar. Bu nedenle beklentileri ve tatmin düzeyleri her zaman yüksek kalıyor. Taraftarlarının isteklerini karşılamak ve ticari fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için veriye ihtiyaç duyan takımlar ve ligler aynı zamanda onların alışkanlıklarını, yaşam tercihlerini, gelecekteki davranışlarını da tahmin etmeleri gerekiyor. ABD’de Mayor Futbol Ligi (MLS), taraftarların genel memnuniyet duygularını maksimize etmek için analitik şirketi SAS ile çalışıyor. Lig yönetimi bu amaç doğrultusunda kulüplerin taraftar davranışlarını analiz ve tahmin edebilmeleri için merkezi bir veri deposu oluşturdu. Örneğin, sezonluk kombine biletlerini iptal etmeye ya da yenilemeye meyilli taraftarlarını belirlemek için bu veri deposunu kullanan lig, satış ve pazarlama odaklı çalışmalarını da daha verimli şekilde yapabiliyor.

İkincisi, takım ve liglerin hedef reklamlarla pazarlama çalışmalarını yürütebilmesi. Verinin etkin kullanımı, bir futbol maçındaki gol esnasında; atkı, şapka, forma gibi lisanslı ürün reklamları, sosyal medya hesaplarında kombine biletleriyle ilgili bilgi paylaşımı ya da kampanyalar ile satın almaya teşvik etmek için 360 derece pazarlama iletişimini etkili şekilde kullanmasına imkan veriyor. Bu durum kuşkusuz maç sırasında yapılan her hangi bir reklamdan daha etkili oluyor.

Büyük veri, iş kararlarını ve pazarlama stratejilerini belirlemeye yardımcı olmasının yanında teknik direktörlere ve oyuncu izleme ekiplerine (scout) de fayda sağlıyor. Örneğin, NFL takımları antremanlarda Sanal Gerçeklik gözlüklerini kullanarak oyuncuların takibi, tepki süreleri, pozisyon alışları, saha yerleşimleri ve rakibin olası tüm hücum seçeneklerini analiz edebiliyor. Böylece hem antrenörler hem de sporcular antremanlarda, maç esnasında ya da maç sonrasında aldıkları kararların hatalı olup olmadığını ve eksikliklerini tüm detaylarıyla değerlendirebiliyorlar.

Özetle, her ne kadar Alex Ferguson’a ait olduğu sanılsa da 90’lı yıllarda Brondby futbol takımının eski teknik direktörü Ebbe Skovdahl’in söylediği “İstatistikler mini etek gibidir, birçok şeyi gösterir ama en önemli olanı saklar” sözü, dönemin teknolojik imkanları gereği sadece gol, asist, maç sayısı gibi kısıtlı verilere ithafen söylenmiş olsa da bugün bu efsanevi sözün geçerliliğini yitirdiği bir dönem yaşıyoruz.

I cover media, marketing and sponsorship news within the sports industry. This not only includes writing feature pieces with insights but also share breaking news in the sports marketing world.