eSpor Neden Tercih Ediliyor?

Geleneksel sporlar teknolojiyle birlikte evrimleşip, dijitalleşirken eSpor yatırımlarının da günden güne arttığını görüyoruz. SuperData firmasının araştırmasına göre, 2016 yılında 892 milyon dolar gelire ulaşan eSpor, profesyonel spor kulüpleri ve dünya markalarından bir çok yatırım aldı. Düzenlenen turnuvalar FOX Sports, Canal+, ESPN gibi büyük spor kanalları aracılığıyla Amerika, Avrupa, Asya kıtalarında yayınlanıyor.

ekran-resmi-2016-12-29-17-14-54
Kaynak: Newzoo

Spor kulüplerinin ilgisine ek olarak, dev medya şirketlerinin ve dünyaca ünlü markaların yatırımlarıyla en fazla gelir, sponsorlar ve reklamlardan elde ediliyor. Toplam gelirin dörtte üçü, yani 661 milyon doları sponsor ve reklam geliri. Bu miktarın önemini daha net anlamak için, NBA’nın  2015-2016 sezonu sponsorluk gelirlerinin 799 milyon dolar olduğunu hatırlamak gerek. eSpor’un önümüzdeki yılki toplam gelirinin 1.01 milyar dolara yükseleceği de tahmin ediliyor.

ekran-resmi-2017-01-02-16-22-06
Kaynak: SuperData

Gelirleri hızla büyüyen eSpor, diğer yönden de spor kulüplerinin dijital ortamlarda ihtiyaç duyduğu orijinal içerikleri sağlama eksiğini kapatabilir. Özellikle OTT kullanım oranlarının giderek arttığını gösteren istatistikler, spor izleyicilerinin bu deneyimi yaşamak için dijital araçlara yöneldiğine işaret ediyor. Sosyal medya mecralarında son dönemde canlı yayınların çok popüler olması, dijital dünyada tüketicilerle etkileşime girmek isteyen spor kulüplerinin sürekli yeni içerikler üretmelerini gerektiriyor. Twitch, Youtube ve diğer yayıncılar ile izlenme oranları milyonlara ulaşan eSpor’un kaliteli video içerikleri ise tam da burada devreye giriyor.

OTT şirketi sahibi olan Amerikalı yatırımcı Ted Leonsis ve NBA takımı Golden State Warriors’un sahibi Peter Guber, dünyanın en büyük eSpor takımlarından biri olan Team Liquid’i satın aldı. Team Liquid takımının en önemli özelliği ise bir çok sanal oyunda faaliyet göstermesi ve oyun dünyasının Messi’lerine sahip olması. Leonsis ve Guber, ortak girişimleri sayesinde dünya üzerinde erişimi 1 milyar kişiye ulaşan eSpor’un içerik havuzundan yararlanabilecek. Bunu spor kulüpleri ve OTT yayıncıları özelinde açarsak; özellikle spor yayınları için kendi platformlarına canlı yayın özellikleri getiren Amazon, Twitter, Facebook gibi şirketler, eSpor yayınları için kulüplerle ortaklaşa çalışabilir.

Örneğin, Ajax futbol kulübü Hollanda FIFA şampiyonu Koen Weijland ile sözleşme imzalayarak Ajax markasını FIFA turnuvalarında temsil edecek. Koen, FIFA oynayarak Twitch, Youtube ve resmi eSpor kanallarından yayınlar yapacak. Başka bir girişim ise Fransa’dan. Fransa Profesyonel Futbol Ligi, 20 profesyonel Ligue 1 takımını temsil edecek olan e-Ligue 1 adında bir FIFA Ligi’ni hayata geçirdiğini duyurdu. Hatta henüz hiç bir maç yapılmadan, ilk sezon için medya kuruluşları BeiN Sports ve Webedia ile yayın anlaşması dahi yaptı.

Spor kulüpleri de ek gelir kalemi oluşturmak, genç taraftar kitlelerinin ilgisini çekmek için kendi takımlarını oluşturmaya başladılar. Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri PSG, M. City, Ajax, Monaco, Valencia; NBA takımlarından Philadelphia 76ers, Milwaukee Bucks ve Golden State Warriors; Beyzbol Takımı Dodgers’in sahibi NBA efsanesi Magic Johnson eSpor yatırımı yapanların başında geliyor. Türkiye’de de ilk olarak Beşiktaş ardından sırasıyla Fenerbahçe ve Galatasaray eSpor dünyasında kendi takımlarını kurdular.

Türkiye’de eSpor yatırımını ilk yapan kulüp olan Beşiktaş üzerinden bir örnek verirsek, Beşiktaş, Vodafone Arena’da (atmosfer oluşturma açısından, kapalı ve daha az koltuk kapasitesine sahip basketbol salonu da düşünebilirsiniz) haftasonu oynadığı bir lig maçı öncesinde eSpor etkinliği düzenleyebilir ve akşamki lig maçına gelme düşüncesi olmayan bir oyunseveri etkileyip futbol maçı için de bir bilet almasını sağlayabilir. Hatta diğer turnuvalar hariç futbol stadyumlarının Süper Lig maçı dışında 6 gün boş olduğunu varsayarsak, bugünlerde, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi ezeli rakiplerinin katıldığı turnuvaların düzenlenmesi eSpor’a olan ilgiyi arttırabilir. eSpor takımları olan M. City, Schalke 04, Ajax, PSG, Monaco gibi futbol kulüplerinin de dahil olduğu bir özel turnuvayı Vodafone Arena’ya getirebilir. Ayrıca özel turnuvanın internet üzerinden yayınlanmasıyla Asya, Amerika, Avrupa kıtasındaki gençlere kulübün adını duyurmanın yanı sıra o kitleleri taraftar olarak bile kazanabilir. Böylece ek gelir elde etmeye ek olarak kendi markasını dünyanın her hangi bir noktasına taşımasıyla yeni taraftarlar kazanabilir.

eSpor Neden Tercih Ediliyor?

Bu öngörülerin kısa vadede gerçekleşmesi zor gözükse de, uzun vadede gerekli yatırımların alınması ile bunların gerçekleşebileceğini rakamlar gösteriyor. Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, farkındalık ve hayran kitlesi oranlarının Türkiye’de bu denli yüksek olması, eSpor’un ülkemizdeki geleceği açısından çok önemli. Bu arada, futbolda Brezilya ne ise eSpor dünyasında da Güney Kore o.

Özetle, eSpor’a spor kulüplerinin ve markaların yatırım yapmalarının bir çok nedeni var. Ama en önemli nedenlerin arasında yeni gelir kaynakları, sponsorlar, canlı spor yayınları için ek içerik, yeni taraftar kitlelerine ulaşma olduğunu söyleyebiliriz.

I cover media, marketing and sponsorship news within the sports industry. This not only includes writing feature pieces with insights but also share breaking news in the sports marketing world.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın